Mia Dorcol, Belgrád, SRB

Funkció: Irodaház
Ország: Szerbia
Kategória: Innovatív Kezdeményezések
Stúdió: Zabriskie studio
Építész(ek): Milka Gnjato
Tervezés vége: 2019
Kivitelezés vége: 2020
Méltatás
A Mia Dorcol egy atipikus új irodaház, amely különbözik az elmúlt évtizedben Belgrádban épült épületektől. Ez a projekt az új építészet és a város egy régi ipari részének helyi kontextusa, illetve annak városi öröksége közötti sikeres párbeszéd érdekes és ritka példájaként tekinthető. Az elmúlt évtizedben Alsó-Dorcol (Donji Dorćol) területe egy új, feltörekvő művészeti, kulturális és szubkulturális színtér élénk központjává vált, ahol sok fiatal kezdeményezés bontakozik ki. Az elöregedett városi szövetben virágzó új élet atmoszférája gyümölcsöző inspirációt jelentett e jól tagolt épület tervezői számára.
Projekt leírása

Az épület elsődleges jellemzője az ipari örökség építészeti nyelvének kortárs, közvetlen környezetéből fakadó értelmezésében rejlik. Az épület az üzleti és a lakóépület megjelenése között egyensúlyozik. Egy ilyen értelmezés céltudatosan erősíti a modern élet, az üzleti tér = élettér pluralizmusát. A cél az volt, hogy javítsák a felhasználók által a létesítményben töltött idő minőségét az általa kiépített beltéri és kültéri atmoszféra révén. Ezzel egyidejűleg az újrahasznosított téglák és homlokzati elemek használata által, tehát a 20. század elejétől Belgrádban jellemző ipari és kereskedelmi építészet nyelvének alkalmazásával a Mia Dorcol a környék első kortárs épületévé vált, amelynek célja Belgrád ezen városrészi szellemének hiteles megőrzése.

HELYSZÍN, KONTEXTUS: Az épület környezetét a 20. század eleji ipari építészet uralja. A kontextus meghatározása során az volt a döntés, hogy a korai iparosodás korának ipari és kereskedelmi építészeti nyelvét kortárs átértelmezés segítségével kell megerősíteni.

FORMÁLÁS, ANYAGHASZNÁLAT: Az ipari és kereskedelmi építészet nyelvét újraértelmező elemek a pilaszter, a vízszintes padlószerkezet, a háromosztatú homlokzati felosztás, a nyílások ritmusa és aránya, valamint a téglarakás típusa. A vágott téglából készült homlokzat egyes részeihez újrahasznosított téglát használtak. Három hagyományos téglarakási stílust értelmeztek újra.

SZERKEZET, FUNKCIÓ: A típus-alaprajz nyitott térként, a héj és a mag elvét követve lett kialakítva. Az épület szerkezetileg úgy van megoldva, hogy a homlokzaton kiemelkedő függőleges pilaszterek egyben tartóoszlopok is. Ezért az alapzat belső tere mentes a szerkezeti elemektől, így biztosítva rugalmasságot az elrendezésnek. Az alapzatokhoz üveg elválasztófallal kialakított erkély is kapcsolódik, így a loggiát belülről az enteriőr részeként lehet érzékelni.